Elba EPL/FS 22 PZ0 71
Description
Elba
Stainless steel lever handle “Elba” on flush rose for surface or plane mounting.
Standardised according to DIN18273 (fire protection).
| Color | Satin stainless steel |
| Rose type | round |
| Substructure | Plan Design rose (flush or surface mounted) |
| Function | PZ – Euro profile |
| Fitting type | fire safety version |
| Diameter | 15 x 19 mm |
| Dimension rose | 55 x 3 mm |
| Door thickness | 39 – 43mm |
| Use / Handing | lever set/non handed |



