Ontario ER64 S9 73
Description
Ontario
The functionality of the privacy pin technology is ingenious and very easy. To lock the door from the inside, press the small pin next to the door handle when the door is closed. To unlock the door, simply press down on the door handle from the inside. If the outside door handle is operated while the door is locked from the inside, it simply goes nowhere. The lock unlocks silently and you can leave the room again. The KD Comfort lock is therefore ideal for all rooms in which privacy is important without having to search for a key for a long time.
| colour | Stainless steel pole/satin |
| Rose type | round |
| Substructure | 3 pc. rose – swivel mounted |
| function | S9 – KD Comfort |
| Fitting type | Standard fitting |
| diam | 20mm |
| Dimension rose | 52x10mm |
| Door thickness | 39 – 48mm |
| Use / Handling | Lever set/non-handed |



